CategoriesČlánky

Fascinujúce účinky rakytníka. Vedeli ste o nich?

V zime, aj v lete ťa môžu chytiť rôzne choroby. Ty im buď podľahneš, alebo sa im postavíš tvárou v tvár. K ovociu či teplým čajom pridaj rakytník a tvoj neviditeľný štít proti prechladnutiu či chrípke je na svete. Odkiaľ sa rakytník vzal a aké sú jeho zázračné účinky? Poďme pekne od začiatku.

Rakytník je výnimočná rastlina, ktorá pochádza z Ázie. V dnešnej dobe je ju možné nájsť prakticky kdekoľvek. Výnimočnosťou rakytníka je možnosť využitie rastliny od koreňa až po plod. Jeho veľkou výhodou je, že obsahuje vysoké množstvo vitamínu C. V 100 g rakytníka sa nachádza až 400% bežnej dennej dávky. Okrem vitamínu C sa v ňom nachádzajú aj vitamíny A, B, E a K, kyselina listová, kyselina linoleová, mangán a železo. Práve preto je rakytník výborný na podporu imunity, či pri liečbe rôznych chorôb.

Aké blahodarné účinky poskytuje rakytník?

Vďaka spomínanému vysokému obsahu vitamínu C a ostatných vitamínov je rakytník ideálny pomocník v boji proti chrípke, angíne či iným vírusom. Taktiež má antiseptické účinky a je vynikajúcou prevenciou proti kardiovaskulárnym ochoreniam a rakovine. Vďaka značnému obsahu vlákniny podporuje trávenie, funkciu pečene, nervový systém a detoxikuje organizmus. Okrem organizmu má pozitívny vplyv na činnosť obličiek a močového ústrojenstva. Pre študentov je ideálny pri sústredení sa na učenie či zlepšení pamäte. Podporuje vlasové a tvárové bunky a je skvelým pomocníkom pri popálenej pokožke. 

Rakytníkový olej

Unikátnosť rakytníka je najmä v tom, že obsahuje vzácnu omega 7 nenasýtenú mastnú kyselinu, ktorá sa v prírode vyskytuje iba zriedkavo. V rakytníkovom oleji tvorí až jednu tretinu podielu nenasýtených mastných kyselín. Olej je taktiež bohatým zdrojom karotenoidov, ktoré sú dôležité pre zdravie očí. Často sa používa v kozmetickom odvetví vďaka priaznivým účinkom na ľudskú pokožku. Zvyšuje jej pružnosť a vitalitu v miestach zahojených rán, či vyživuje pokožku u dlhodobo ležiacich pacientov a osôb trpiacich ekzémami. Hojí tiež rany v ušiach, konečníku, ústnej a nosovej dutine. EkoMedica 100%-ný rakytníkový olej je vynikajúcim partnerom vo vašom živote. Iba 2,5 ml oleja denne dodá telu vysoké množstvo vitamínov prospešných pre silu organizmu. Je nutné ho skladovať v chladničke a uchrániť ho od priameho slnečného svetla.

Rakytníková šťava

Rakytníková šťava sa používa ako výživový doplnok najmä vďaka pozitívnemu vplyvu na tráviaci trakt či pečeň. Je vhodné ho užívať polhodinu pred jedlom a pomôže s trávením aj ťažších jedál. Okrem týchto benefitov poskytuje tiež výbornú dávku imunity voči chorobám, s ktorými sa stýkame najmä v prechodných či zimných mesiacoch. Len 50 ml  EkoMedica 100%-nej šťavy z rakytníka denne vám dodá 120 mg vitamínu C, čo predstavuje 150% doporučenej dennej dávky.

Rakytníkový čaj

Vďaka všestrannému použitiu rakytníka možno čaj pripraviť z listov aj usušených plodov. Pitie rakytníkového čaju 2-3 krát do týždňa dodá telu dostatočné množstvo antioxidantov a telo sa stane vitálnejším. Pomáha pri nespavosti a zmiernení stresu. Čaj ako taký je skvelý v zimnom období pri nádche či prechladnutí.

Neváhajte zaradiť rakytník a výrobky z neho do vášho života a budete sa cítiť vitálnejšie, živšie a vašu imunitu nič neporazí. Vďaka jeho vitamínom budete zdraví aj počas chrípkového obdobia.